Przejdź do treści

Jakie korzyści daje nowoczesne planowanie produkcji?

  • przez

Mimo że planowanie produkcji to podstawa, dla wielu producentów stworzenie optymalnego harmonogramu dla zakładu produkcyjnego nadal jest dużym wyzwaniem. Ogromna dynamika zmian i liczba zmiennych, które należy uwzględnić sprawia, że planiści mimo starań i prób, nie są w stanie tradycyjnymi metodami wypracować odpowiednich rozwiązań. Arkusze Excela przestają sprawdzać w warunkach, z jakimi firmy produkcyjne mierzą się każdego dnia. Jak sprawić, by harmonogramowanie przebiegało sprawnie i odpowiadało na potrzeby sytuacji? Odpowiedzią na te potrzeby są nowoczesny system zarządzania produkcją OptiMES .

System APS do planowania i harmonogramowania produkcji

Oprogramowanie do zaawansowanego planowania i harmonogramowania to bardzo istotne narzędzie, które staje się koniecznym elementem wyposażenia zakładów produkcyjnych. Jeśli zależy Ci na elastycznej odpowiedzi na potrzeby rynku i zwiększeniu wydajności pracy to znak, że czas wdrożyć system APS (Advanced Planning and Scheduling).

Jaki korzyści daje  oprogramowanie APS?

APS od OptiMES wykorzystuje w swojej pracy algorytmy matematyczne i sztuczną inteligencję, dzięki czemu znacząco poprawia wydajność operacyjną w zakładzie produkcyjnym. System APS umożliwia producentom wizualizację harmonogramów produkcji i  przydzielenie najkorzystniejszego harmonogramu produkcji w danej sytuacji. W ten sposób operacje produkcyjne stają się bardziej efektywne, redukowane są ilości odpadów produkowane w trakcie ich realizacji a także zmniejsza się marnotrawstwo zasobów. Przed wdrożeniem oprogramowania do zaawansowanego planowania i harmonogramowania  zapoznaj się z najważniejszymi  korzyściami płynącymi użycia tego oprogramowania.

  • Szybki zwrot z inwestycji i zwiększone długoterminowe zyski 

Wdrożenie okazuje się stosunkowo niskim kosztem w porównaniu do tego, jak szybko zakłady produkcyjne są w stanie zobaczyć konkretne wyniki. Korzystanie z oprogramowania APS może doprowadzić do ok. 20% wzrostu produktywności, a także do zmniejszenia nawet o połowę wykorzystywanych surowców.

  • Ulepszenie ERP

Moduł do planowania produkcji OptiMES można łatwo zintegrować z systemem ERP bez zakłócania bieżącego procesu. Taka integracja sprawia, że że ​​procesy i harmonogramy są znacznie bardziej szczegółowe i zapewniają dodatkowe funkcje.

  • Wizualizacje w czasie rzeczywistym – na bieżąco masz dostęp do kluczowych danych, raportów i analiz,  które są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Nie musisz być na miejscu w firmie – u klienta, na urlopie lub w każdym innym miejscu – dzięki dostępowi do Internetu i  tabletu lub telefonu możesz trzymać rękę na pulsie i podejmować kluczowe decyzje.
  • Elastyczność i szybkie reagowanie na nagłe sytuacje

Możesz sprawnie  i w sposób zautomatyzowany zaplanować dowolny typ produkcji a także prace serwisowe i budowlane. Razem z systemem APS reagowanie na  nieprzewidziane sytuacje jest dużo szybsze i generuje mniej stresu – wystarczy kilka kliknięć aby przeplanować produkcję i dostosować ją do konkretnych wymagań.

  • Optymalizacja wąskich gardeł i przepływów materiałowych

Dokładny wgląd w proces produkcyjny jest koniecznością, gdy chcesz zwiększyć wydajność i wyeliminować  potencjalne problemy i ryzyka.  Intuicyjna wizualizacja i systemy wczesnego ostrzegania pozwolą Ci zaradzić problemom, ponieważ rozwiążesz trudności zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

  • Symulacje „what-if”

Analizy tego typu pozwalają zbadać różnego rodzaju warianty i scenariusze, dzięki czemu praca planisty staje się dużo prostsza. Zaawansowane oprogramowanie do planowania będzie w stanie analizować typowe problemy i scenariusze testowe dotyczące harmonogramu produkcji. Razem z systemem sprawdzisz co się wydarzy jeśli kupisz nowy sprzęt, zmienisz poziom zatrudnienia czy kolejność realizacji zleceń. W ten sposób możesz racjonalnie planować i podejmować najbardziej opłacalne decyzje.

  • Lean manufacturing

Uproszczony proces produkcji znacznie zwiększa rentowność  firmy i obniża koszty. W kontekście działania APS, mowa tu między innymi o redukcji odpadów a także utrzymaniu optymalnych stanów magazynowych  i racjonalnej gospodarki zasobami.

Wdrożenie oprogramowania APS od OptiMES przeniesie Twoje operacje produkcyjne na wyższy poziom wydajności.  Przekonaj się co jeszcze może zyskać Twoja firma produkcyjna jeśli zdecydujesz się na system APS. Jeśli szukasz kompleksowego rozwiązania w zakresie zarządzania produkcją pokażemy Ci jak inne moduły OptiMES  mogą usprawnić działania produkcyjne i przełożyć się na większe zyski. Sprawdź sam!