Przejdź do treści

Jakie certyfikaty dla firm są najczęściej przyznawane?

  • przez

W Polsce istnieje ponad 20 firm zajmujących się przydzielaniem certyfikatów przedsiębiorstwom. Aby  móc udokumentować posiadanie systemu jakości należy poddać się certyfikacji. Jakie certyfikaty przyznawane są w Polsce? Warto czytać dalej.

Jakie popularne firmy dysponują w Polsce certyfikatami?

Osoba zainteresowana certyfikatem dla firm, powinna podjąć decyzję z jakiej firmy chce uzyskać certyfikat. W naszym kraju jest sporo instytucji, które się tym zajmują, a do najpopularniejszych należą:

  • European Quality Certificate
  • Rzetelna Firma
  • Laur Wiarygodności
  • TOP Firma
  • Laur Zaufania
  • Uczciwy Przedsiębiorca
Do tej pory firmy te przyznały sporo tysięcy certyfikatów, jednak w krajach takich jak Węgry, Czechy czy Hiszpania przyznaje się ich o wiele więcej.

Jak w sposób etyczny przyznawać certyfikat?

O sile polskiej gospodarki mówi liczba wiarygodnie certyfikowanych przedsiębiorstw w kraju. Rozwiązaniem sytuacji kiedy firma w sposób nieuczciwy zdobywa certyfikat może być kodeks etyczny audytora. Wiarygodność certyfikatów spada głównie z powodów etycznych. Niewiele firm posiadających certyfikat spełnia określone wymagania. Czasem winą należy obarczyć jednostki certyfikujące, które nie przestrzegają reguł. Jedne firmy certyfikujące sprawdzają czy firma spełnia wymagania przez 10 dni, natomiast inne mogą to stwierdzić już po 2 dniach. Jak twierdzą badacze, niektóre firmy certyfikujące nie mają odpowiednio zaostrzonych kryteriów klasyfikacji i stąd nie potrafią powiedzieć “nie” swoim klientom. Przyjrzyjmy się jednak certyfikatom znanych firm.

European Quality Certificate

Laureaci, którzy sześciokrotnie zdobyli European Quality Certificate mogą ubiegać się o tytuł honorowy lub statuetkę Orła Jakości – znanego certyfikatu dla firm. Ten ostatni jest przyznawany elitarnemu gronu przedsiębiorstw, ktore przez laty udowadniały wysokiej klasy jakość zarządzania. Laureaci tytułu honorowego European Quality Certificate mogą być powołani do Rady Programowej fundacji Qualitas jak również do kapituły European Quality Certificate.

Rzetelna Firma

To jeden z popularniejszych certyfikatów dla przedsiębiorców. Właścicielem Rzetelnej Firmy jest Krajowy Rejestr Długów. Warunkiem otrzymania tego certyfikatu jest brak długów w KRD. Certyfikat jest dodatkiem do umowy z Krajowym Rejestrem Długów i otrzyma go każdy kto nie znajduje się w bazie dłużników. Jest to jednak najbardziej popularny certyfikat, którym może pochwalić się wiele firm.

Laur Wiarygodności

Program powstał aby zweryfikować opinię Klientów o firmie. Każda firma uczestnicząca w programie ma własną dedykowaną podstronę a każdy Klient może dokonać opinii i ocenić firmę. Aby przystąpić do programu należy mieć nieposzlakowane opinie tak pisze organizator na swojej stronie. W regulaminie programu jest wzmianka o tym że każdy nieuczciwy przedsiębiorca za rażące nadużycia może zostać pozbawiony odznaczenia jakim jest Laur Wiarygodności. Do programu laur Wiarygodności może przystąpić: osoba prowadząca działalność gospodarczą, spółka Z O.O., spółka Jawna, spółka cywilna, spółka akcyjna, spółka komandytowa zarejestrowana w Polsce. Kar-Group potwierdza istnienie firmy na podstawie dokumentów rejestrowych firmy na podstawie weryfikacji w CEiDG.

TOP Firma

Ten certyfikat dla firm przyznaje Polska Certyfikacja Przedsiębiorców Sp. z o.o. Certyfikat ten opiera się na zachodnim modelu certyfikacji firm. Głównym kryterium, które jest brane pod uwagę podczas przyznawania tego certyfikatu jest opinia na temat danej firmy wśród klientów oraz kontrahentów. Każda firma, która otrzyma ten certyfikat trafia do grona TOP Firm, które są wyróżnione w katalogu i znajdują się na mapie obecnej na stronie certyfikatu.

Laur Zaufania

Właścicielem certyfikatu Laur Zaufania jest jednoosobowa działalność gospodarcza z  siedzibą w Ostrołęce. Firma pobiera dane z trzech baz – Rzetelnej Firmy, BIK-u Infomonitora oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Stąd też certyfikat przyznaje się w wyniku braku zadłużeń oraz braku wyroków sądowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Ten certyfikat dla firm jest przyznawany bezterminowo. Przedsiębiorstwo, które otrzyma Laur Zaufania powinno przez cały czas trwania certyfikatu utrzymywać zasady określone w regulaminie.

Uczciwy Przedsiębiorca

Ten certyfikat dla firm przyznawany jest w oparciu o informacje z baz danych takich jak GUS, EKRS, CEIDG. Tak naprawde można w nich sprawdzić tylko czy dana firma istnieje. Firma oferuje także klientom trzy pakiety – nie jest to do końca zrozumiałe, gdyż przedsiębiorcy nie powinni wykupywać sobie certyfikatu.

Certyfikat dla firm wzmacnia wiarygodność marki, jednak zanim się go uzyska należy sprawdzić czy proces weryfikacji firmy jest dogłębny i uczciwy. Dobrze, aby firma posiadała kilka certyfikatów – na przykład świadczący o braku długów i braku wyroków sądowych.