W klimacie, gdzie odnotowuje się niskie temperatury powietrza, wszystkie mieszkania lub inne pomieszczenia dostępne do użytkowania przez ludzi wymagają zainstalowania źródła ogrzewania. Do tych urządzeń można zaliczyć między innymi: piece grzewcze, grzejniki co oraz przenośne urządzenia zwane nagrzewnicami.
Obiekty ogrzewane przenośnym źródłem ciepła
Nagrzewnica to urządzenie, przy pomocy którego można ogrzać lub skutecznie dogrzać jakiekolwiek pomieszczenie; stosowane jest najczęściej tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania innego rodzaju źródła ciepła. Do tych obiektów można zaliczyć altanki ogrodowe, domki letniskowe, garaże, piwnice i inne, tym podobne pomieszczenia.
Rodzaje urządzeń grzewczych
Nagrzewnice różnią się od siebie pod względem wytwarzanej mocy, rodzajem paliwa, na którym pracują oraz sposobem zasilania. Do tych kategorii można zaliczyć:
– nagrzewnice elektryczne – zasilane prądem elektrycznym, najczęściej
montowane w domach i pomieszczeniach biurowych,
– olejowe – paliwem uruchamiającym urządzenie jest olej opałowy,
– gazowe – działające na gaz ziemny lub LPG,
– wodne – pozyskiwanie ciepła czerpane jest z przepływającej przez
wymiennik ciepła wody,
– nagrzewnice zasilane węglem, koksem, drewnem lub pelletem – ten
rodzaj urządzeń stosowany jest najczęściej w przemyśle.
Rozmiar nagrzewnicy zależy od jej mocy – duże urządzenia wykorzystywane są w halach fabrycznych, na budowach, a także w magazynach, natomiast mniejsze – z powodzeniem będą działać w lokalach biurowych, domach oraz innych pomieszczeniach. Znakomicie sprawdzą się jako urządzenie do ocieplenia wnętrza, jak i do osuszenia mokrych stropów, tynków czy fundamentów. Więcej o tym znajdziecie pod adresem https://www.ponako.pl/nagrzewnice-powietrza/
Zalecenia przy stosowaniu urządzeń grzewczych na paliwa stałe
Przy używaniu nagrzewnic pracujących na paliwo stałe, gaz lub olej opałowy należy pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczeń. Gazy emitowane przez urządzenie podczas procesu spalania paliwa, ulatniają się do atmosfery, co w niewietrzonym pomieszczeniu grozi ich kumulacją. Z tego powodu, zaleca się, aby tego typu nagrzewnice pracowały w miejscach, gdzie dostęp świeżego powietrza jest niczym nieograniczony.
Zalety i wady urządzeń grzewczych
Nagrzewnice mają sporo zalet – po włączeniu bardzo szybko ogrzewają pomieszczenia, są mobilne, niektóre modele można zamontować zarówno na ścianie, jak i ustawić na podłodze i są wydajne.
Do minusów można zaliczyć — w przypadku modeli nagrzewnic elektrycznych — dość duży pobór prądu, a w przypadku urządzeń na inne paliwo — konieczność dobrej wentylacji w pomieszczeniu, w którym urządzenie będzie pracować.