Przejdź do treści

Jak znaleźć dobrego specjalistę z branży IT?

  • przez

Przed osobami poszukującymi do swoich firm dobrych specjalistów IT – niemały problem. Najlepsi i tak świetnie poruszają się po rynku pracy, ten w dodatku wydaje się przyjmować każdego, a popyt i podaż na fachowców IT są olbrzymie. Naprawdę dobrzy specjaliści IT są na wagę złota, nie ma w tym żadnej przesady.

Profil niezawodnego i profesjonalnego pracownika IT

Trwa więc wolnorynkowa konkurencja o najlepszych specjalistów IT. Ale kim oni są? To osoby o nieprzeciętnej wiedzy, latach doświadczenia, znające technologie informatyczne na wyrywki i potrafiące je zastosować. Dobry specjalista IT będzie także znał wartość komunikacji w zespole. Dopasuje swój styl pracy do oczekiwań pracodawcy, ponieważ potrafi pracować w wielu systemach i na wielu platformach. To także osoba, która osobiście ręczy za jakość swojej pracy, jest w każdej chwili gotowa złożyć raport z postępów w projekcie, nie cofa się przed śmiałymi i odważnymi rozwiązaniami. Prawdziwy specjalista IT to również niezastąpiony doradca swojego szefa, który potrafi jasno zakomunikować mu problemy i możliwości. Najlepsi w tej branży należą do ludzi nowoczesnych i otwartych. Wiedzą, że wiele od nich zależy. Umieją i chcą przejmować inicjatywę, kiedy jest to konieczne. Mówiąc o “specjalistach IT” wyrażamy się absolutnie poprawnie, ponieważ w branży IT liczą się właśnie wyuczone i opanowane praktycznie specjalności, dające przedstawić się w klasyfikacji względem użycia danej technologii informatycznej.

Co robią pracodawcy, aby znaleźć specjalistów IT?

Prawdę mówiąc: pracodawcy stają na głowie, aby zapewnić sobie najlepszą kadrę IT. Informatycy różnego szczebla są poszukiwani wszędzie, a i tak trudno natrafić na siłę roboczą o najwyższych kompetencjach. Pracodawcy są więc na rynku zmuszeni ze sobą rywalizować o specjalistów IT. Robią to na wiele sposobów. Przyciągają do siebie pracowników przede wszystkim wynagrodzeniem, które i tak w tej branży zostało już wywindowane na niespotykany poziom. Ale czasem nawet to nie wystarczy. Informatycy i programiści bardzo często mają własne preferencje i żądania, które wyrażają podczas rozmów wstępnych – i liczą, że zostaną one uwzględnione. Jednym z nich mogą być elastyczne godziny pracy, innym praca zdalna, dla kogoś mogą być ważne także programy socjalne firmy i inne benefity. Ogólnie pracodawcy rozmawiają z informatykami rozważnie, ponieważ każdy wie, że dobry fachowiec w tej dziedzinie nie ma kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia. Bardzo ważne są także firmowe programy rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, dobra atmosfera pracy, wykonywanie jej przy pomocy wskazanych i wybranych przez informatyka narzędzi. Tak, pracownicy na rynku IT są bardzo wybredni, ale ponieważ są niezbędni, to oni właśnie stawiają warunki, które pracodawcy starają się spełnić.

Mindworkers.pl jako szansa – dla pracodawców i pracowników

Mindworkers.pl już od dłuższego czasu zaznaczają się jako agencja łącząca środowiska pracodawców i zawodowych informatyków. Dla pracodawców poszukujących najlepszych kadr może być to nie lada gratka, ponieważ oprócz znalezienia pracownika na stałe, serwis oferuje wynajem pracowników oraz dba o należyte wywiązywanie się z zawartych umów. Z Mindworkers.pl współpracuje sama śmietanka w naszym informatycznym świecie i nieważne jakie zadania ma przed sobą nasze przedsiębiorstwo – z Mindworkers.pl znajdziemy odpowiednie osoby, w odpowiednim czasie, na odpowiednie stanowiska. To prawdziwa rzadkość i realna pomoc dla przedsiębiorstw poszukujących pracowników IT.

Za co cenimy pracowników IT: czy ukończenie wyższych studiów informatycznych to wszystko?

Praca w IT: wykształcenie czy doświadczenie – co liczy się bardziej? Badanie pokazuje, że rynek potrzebuje i najlepiej reaguje na praktyczne umiejętności, które można zdobyć zarówno na studiach kierunkowych, ale także w czasie różnego rodzaju kursów, a bodajże nawet samodzielnie. Wprawdzie dyplom wyższej uczelni jest niezwykle przydatny (niekiedy nawet wymagany), lecz najczęściej pracodawcy chcą tylko jednego dowodu: potrafisz lub nie potrafisz wykonać wyznaczone przed Tobą działanie zawodowe. Zresztą bardzo wielu świetnych specjalistów IT wywodzi się nie z akademickiego środowiska informatycznego, ale są to ludzie, którzy swoją ciężką pracą osiągnęli mistrzowski poziom, mimo to, że nie potrafią przedstawić dyplomu uczelni wyższej. Stwierdzić należy natomiast, że dyplom najbardziej renomowanych wyższych uczelni informatycznych w kraju lub zagranicą, to prawdziwy as w rękawie informatyka i gwarancja możliwie najlepszego zatrudnienia. Jednakże wszystko wychodzi “w praniu”, a pracodawcy oczekują konkretnych umiejętności, kompetencji, których można wyuczyć się i bez 5-letnich studiów magisterskich.