Przejdź do treści

Jak zapakować produkt do wysyłki?

  • przez

Obecnie coraz większą role w handlu odgrywa sprzedaż wysyłkowa. Poprzez ostatnie wydarzenia na świecie duża część Polaków przekonała się do usługi dostawy. Jeżeli dostarczasz swoim klientom produkty za pomocą kuriera lub paczkomatu, to powinieneś zadbać o to, jak twój produkt jest zapakowany. Niezależnie od tego czy jesteś dużym przedsiębiorcą czy może małym, indywidualnym sprzedawcą powinieneś zwracać uwagę na to jak wygląda paczka przygotowana do wysyłki. Jest to o tyle istotne, iż ludzie często zapamiętują pierwsze wrażenie z odbioru, a zapakowany produkt powinien być nienaruszony i stanowić niemalże wizytówkę firmy. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym twoje przesyłki będą się dobrze prezentować przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa produktu w środku.

Estetyka paczki

Często mamy skłonność do celowego przyspieszania procesu pakowania produktu. Przecież skoro dla nas najważniejsze jest to co znajduję się w środku, to tak samo powinno być ze strony klienta. Okazuję się jednak, że nie jest to prawidłowe rozumowanie. Jeżeli przesyłka dociera dla klienta w złym stanie, z odczepiającą się taśmą i wygniecionym pudełkiem, to z pewnością nie będzie on zbyt zadowolony i tym samym nie wyrazi pozytywnej opinii o naszym produkcie. A przecież każdy detalista zdaje sobie sprawę z siły marketingu szeptanego. Jeżeli, co gorsza konsument postanowi paczkę zwrócić, a firma kurierska nie dostrzeże żadnych uchybień to okaże się, że zamiast zarobku poniesiemy tylko dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że wygląd opakowania to pierwsza bezpośrednia interakcja z konsumentem. Może ona wywołać zarówno pozytywne, jak i negatywne wrażenie, dlatego rolą sprzedawcy powinno być zadbanie o estetykę i bezpieczeństwo wysyłki.

Rodzaj materiału

Niektórzy przedsiębiorcy używają materiałów niskiej jakości do opakowania, aby zwyczajnie obniżyć koszty produkcji. Zazwyczaj takie działania powodują skutek odwrotny do zamierzonego. Słabe jakościowo paczki mogą ulec uszkodzeniu w transporcie lub zostać zareklamowane, przez co będziemy musieli wysłać je jeszcze raz. To powoduje dodatkowe koszta, których moglibyśmy uniknąć używając lepszych materiałów. Nie wszystkie rodzaje kartonów są takie same. Warto zainwestować w coś lepszego od najtańszego szarego kartonu, który gniecie się od małego dotknięcia. Dobrą alternatywą z pewnością będą pudełka inpost (np. https://www.mandras.pl/pudelka-do-paczkomatow-inpost-c-25_126.html), które dzięki swojej wysokiej jakości są odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Dodatkową zaletą są ich wymiary, które są zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do skrytek paczkomatów. A przecież wiele przedsiębiorstw idących z duchem czasu oferuje tego typu dostawę. Pamiętajmy także, aby do środka dołożyć coś co będzie wypełniało i amortyzowało wolną powierzchnię pomiędzy kartonem a właściwym produktem. Najlepiej w tym celu sprawdzi się styropian lub folia bąbelkowa.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo paczki

Poza walorami estetycznymi niezwykle ważnym czynnikiem składającym się na końcowe zadowolenie klienta jest bezpieczeństwo produktu. Opakowanie powinno być wytrzymałe, ponieważ będzie dużo podróżować i przechodzić z rąk do rąk, aż do ostatecznego nabywcy. Warto zwrócić szczególną uwagę na ciężar naszego towaru. Może zdarzyć się, że będziemy potrzebować dwu lub trzywarstwowych pudełek z tektury falistej, aby odpowiednio zabezpieczyć zawartość. Pamiętaj o tym, że wysyłany przedmiot nie powinien dotykać boków pudełka, a więc należy dodać wystarczająco dużo folii, styropianu lub papieru. Jeżeli obawiasz o bezpieczeństwo swojego produktu możesz także rozważyć metodę polegającą na pakowaniu pudełka w drugie pudełko. Stanowi to stosunkowo mocne zabezpieczenie przesyłki.

Podsumowanie

Na sam koniec gdy już wiesz, w jaki sposób przygotować paczkę do wysyłki możesz pokusić się o odrobinę personalizacji. W skrócie chodzi tutaj o coś, co wyróżni twój sklep spośród innych sprzedawców. Możesz dodać karteczkę z podziękowaniem za zakup, cukierka lub jakiś firmowy gadżet. Wszystko co wymyślisz będzie mile widziane i wpłynie na to jak zapamiętany zostaniesz przez klienta. A od zadowolonego konsumenta już krótka droga do powtórnego dokonania zakupu lub rekomendacji sklepu znajomym.

Pewnie teraz zastanawiasz się gdzie nabyć dobrej jakości kartony, który zniosą trudy długich podróży. Partner naszego artykułu – Hurtownia opakowań Mandras.pl ma w swojej ofercie solidne opakowania ochronne, które odznaczają się nienagannym wyglądem i wysoką jakością wykonania. Sprzedawca ma także bardzo popularne pudełka inpost, które w ostatnim czasie są często używane przez sprzedawców, ze względu na funkcjonalność i estetykę wykonania. Zapraszamy do zakupów.