Przejdź do treści

Jak dobrać wymiennik płytowy do pompy ciepła?

  • przez

Wymienniki płytowe to często spotykany element instalacji pompy ciepła. Składają się one z połączonych ze sobą płyt. To na ich powierzchni zachodzi wymiana ciepła między jednym a drugim medium. Proces zachodzi w oparciu o gradient stężeń – płyn lub gaz o wyższej temperaturze ogrzewa chłodniejsze medium. Zobacz, jak go dobrać do instalacji!

Wymienniki płytowe – rodzaje i zastosowanie

Dwa główne rodzaje wymienników płytowych to wymienniki lutowane i skręcane. Różnią się one sposobem łączenia płyt. Pierwszy typ to urządzenia o niewielkich rozmiarach, które idealnie nadają się np. do ogrzewania podłogowego i mniejszych systemów solarnych. Pozwalają one uzyskać dużą wydajność cieplną przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji. Nie wymagają konserwacji i mają długi okres użytkowania.

Z kolei wymienniki płytowe skręcane łączone są za pomocą ramy. Dzięki temu konstrukcja jest stabilna. Możliwość rozebrania konstrukcji pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie instalacji. Przy regularnej konserwacji, czyli wymianie uszczelek i płyt urządzenie zachowuje sprawność i żywotność przez długi czas.

Czym się kierować przy wyborze wymiennika płytowego?

Poszczególne rodzaje wymienników płytowych mogą różnić się liczbą i wielkością płyt. Te parametry mają wpływ na ich wydajność i zastosowanie. Aby wybrać odpowiedni wymiennik, należy zwrócić uwagę również na takie cechy jak:

  1. typ wymiennika ze względu na użyte medium,
  2. moc wymiennika – musi być ona dopasowana do pieca służącego do ogrzewania,
  3. zastosowanie – określenie, czy wymiennik nadaje się do pompy ciepła i czy przewidziane są inne sposoby wykorzystania,
  4. maksymalna temperatura pracy kolektora,
  5. maksymalne ciśnienie pracy.

Wszystkie te parametry pracy wymienników płytowych są istotne, jeśli chodzi o wybór urządzenia dopasowanego do Twojej pompy ciepła.

Jak dopasować kolektor płytowy do pompy ciepła?

Aby dobrze dopasować urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego najważniejsze cechy. Między innymi jest to trwałość połączeń i jakość zastosowanego materiału. W przypadku pomp ciepła, których medium może wchodzić w interakcje z wymiennikiem, najlepiej jest wybrać kolektory lutowane za pomocą stali nierdzewnej. Ma to wyjątkowe znaczenie w przypadku ogrzewania wody pitnej w budynku przy pomocy pompy ciepła. Użycie wymiennika lutowanego stalą nierdzewną lub wymiennika na ramie daje pewność, że uzyskana ciepła woda będzie bezpieczna do picia.

Wymiennik płytowy do ogrzewania budynku

Wymienniki płytowe doskonale pełnią swoją funkcję, gdy pompa jest używana do ogrzewania budynku. Żywotność całej instalacji zapewnia zastosowanie najwyższej jakości materiałów, które wykazują odporność na korozję i uszkodzenia. Warto także wziąć pod uwagę cenę. Wymienniki lutowane są znacznie tańsze, zwłaszcza urządzenia o niskiej mocy. Z kolei modele skręcane są dość drogie.

Wymienniki płytowe są łatwe w użytkowaniu i konserwacji. Nie korodują i łatwo można je wyczyścić. Aby dobrze dobrać kolektor do Twoich potrzeb, zwróć uwagę na jego rodzaj, parametry użytkowe i zastosowanie.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hexonic.com/produkty/plytowe-lutowane/