Przejdź do treści

Google Pay i Apple pay – czy są przyszłością płatności online?

  • przez

Płatności smartfonem lub smartwatchem to innowacyjny pomysł, który zyskuje coraz szersze grono zainteresowanych i korzystających. Łatwość i szybkość płacenia tą metodą przewyższa dokonywanie transakcji kartą zbliżeniową. Nie można pominąć również systemów zabezpieczeń w obu sposobach, które skutecznie chronią nasze dane i rachunek bankowy.

Czym są Google Pay i Apple Pay?

To systemy płatności mobilnych, które umożliwiają wykorzystanie smartfonów i smartwatchy do dokonywania transakcji płatniczych. Według twórców obu aplikacji, płacenie kartami magnetycznymi nie jest wygodne ani bezpieczne. Systemy zabezpieczeń są przestarzałe, co często prowadzi do ich łamania. Google Pay i Apple Pay opracowało specjalne, innowacyjne zabezpieczenia, które skutecznie chronią nie tylko dane, ale również dostęp do konta bankowego.

Płatność mobilna wykorzystuje tokenizację, czyli zamienia numer znajdujący się na karcie na token płatniczy, czyli ciąg cyfr podczas transakcji. W tym czasie powstaje również kryptogram, który działa jak jednorazowe hasło. Jest ono weryfikowane, a na podstawie tokenu odnajduje się numer karty.

Ułatwieniem jest również przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs przygotowany przez przelewy24.pl, który przyśpiesza proces dokonywania płatności.

Innowacyjny sposób realizowania transakcji

Za pomocą Google Pay i Apple Pay płacić można wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności kartą zbliżeniową, czyli w punktach sprzedażowych i usługowych, w których znajdują się terminale płatnicze, dlatego obie metody wybierane są coraz częściej przede wszystkim przez młode pokolenie. Oprócz tego, oboma rodzajami płatności mobilnych można dokonywać transakcji za zakupy w sieci, zarówno na stronach internetowych, jak i w aplikacjach. Z Google Pay i Apple Pay skorzystać mogą klienci tylko wybranych banków, w tym Santander Bank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank, PKO Bank Polski czy T-Mobile Usługi Bankowe, bez względu na to, czy posiadają karty kredytowe, czy debetowe.