Przejdź do treści

Gięcie przy pomocy giętarki trzpieniowej

  • przez

 

Zastanawiasz się w jaki sposób przebiega proces gięcia rur lub profili z różnego rodzaju materiałów przy pomocy giętarek trzpieniowych? Wbrew pozorom jest to nieco bardziej skomplikowane niż mogłoby się nam na pozór wydawać.

Na czym opiera się praca giętarki trzpieniowej?

Giętarka trzpieniowa jest wyposażona w główny zespół napędowy, na który składa się między innymi silnik elektryczny, który dzięki przekładni zębatej wprawia w ruch główny wał napędowy, znajdujący się w giętarce. Dodatkowo silnik ten jest wyposażony w hamulec, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania zgięcia o jak największej precyzji. Natomiast cały jej zespół hydrauliczny powoduje, że trzpień może być wkładany i wyjmowany z miejsca pracy, forma ślizgowa może być przesuwana, a szczęki zbieraka zakleszczane. Zespół ten jest kolejno zasilany przez osobny silnik razem z pompą hydrauliczną.

 

Natomiast dzięki możliwości programowania można ustawić kąt zgięcia i sprężystości z dokładnością aż do 1°, w zakresie połowy całego okrążenia. Przy czym pamięć takiej giętarki jest w stanie zmieścić aż 30 różnych programów po 9 zgięć każdy. Cały ten system posiada również funkcję, związaną z ustawianiem prędkości, sprawdzaniem pracy i wykrywaniem wszelkich usterek. Programuje się w nim przede wszystkim cofanie się trzpienia przed zakończeniem całego procesu gięcia, celem unikania powstawania nieestetycznych uwypukleń na końcu danego zgięcia.
Co więcej każda giętarka trzpieniowa musi być jeszcze wyposażona w układ ustalenia pozycji samej rury i zmieniania jej płaszczyzny gięcia – przypada na niego prowadnica i zamocowany na niej uchwyt pneumatyczny. Przy czym tego rodzaju maszyna do działania potrzebuje zewnętrznego zasilania przy pomocy sprężonego powietrza pod ciśnieniem 6 atmosfer. Niektóre z zabiegów celem odpowiedniego dopasowania materiału do gięcia można wykonać również ręcznie.

Jeśli już potrzebujesz giętarki zainwestuj w jak najlepszy sprzęt i ciesz się jego działaniem przez naprawdę długie lata, bo to się rzeczywiście opłaca!