Przejdź do treści

Do kogo się zwrócić o pomoc?

  • przez

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta zajmują się jedną dziedziną – ludzką psychiką. Z dolegliwościami natury psychicznej czy z trudnościami emocjonalnymi można się zwrócić właściwie do każdego z nich. Psychoterapeuta i psychiatra często współpracują ze sobą, jednak wybór odpowiedniej pomocy zależeć będzie od rodzaju problemów.

Pomoc psychologa

Do psychologa (magistra psychologii) można się zgłosić w sprawie diagnozy psychologicznej. Wydaje się być ona niezbędna w leczeniu schorzeń o charakterze neurologicznym i psychiatrycznym. Oprócz tego psychologowie zajmują się rozwiązywaniem innych specyficznych problemów. Psycholog, który pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej, służy pomocą w uporaniu się z trudnościami szkolnymi dziecka. Psycholog, pełniący dyżury na oddziale psychiatrycznym, będzie miał do czynienia z chorobami psychicznymi. Z kolei magister psychologii, który świadczy pomoc w ośrodkach interwencji kryzysowej, okaże się wsparciem np. przy przemocy domowej. Psycholog może również pracować na co dzień z dziećmi, w hospicjum lub w ośrodkach adopcyjnych, ale nie posiada uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

Kiedy rozpocząć psychoterapię?

Psychoterapeuta jak np. z kliniki psychiatra-sochaczew.pl musi posiadać wyższe wykształcenie (niekoniecznie na kierunku psychologia) i ukończyć kilkuletnie studia podyplomowe. Niezbędny jest również staż kliniczny oraz odbycie terapii własnej. Psychoterapeuta jest pomocny w sytuacji, kiedy ktoś nie potrafi sobie radzić z uczuciami. Jeśli jest to proces długotrwały, a lekarz rozpoznał zaburzenia psychosomatyczne, psychoterapia jest niezbędna.
Psychoterapeuta jest wsparciem w radzeniu sobie z:
– depresją,
– zaburzeniami odżywiania,
– napadami lęku,
– fobiami,
– obsesyjnymi myślami,
– natręctwami,
– żałobą,
– trudnościami w budowaniu relacji.

Konsultacje z psychiatrą

Psychiatra to lekarz medycyny po specjalizacji z psychiatrii. Jako jedyny z tych trzech terapeutów ma możliwość przepisywania leków, które są niezbędne w depresji, napadach lękowych, zaburzeniach odżywania i snu. Do psychiatry należy się zgłosić, kiedy pacjent traci kontakt z rzeczywistością, słyszy głosy lub stosuje agresję wobec siebie i innych. Konsultacji psychiatrycznych wymagają także osoby, które posiadają myśli samobójcze oraz niedoszli samobójcy.