Przejdź do treści

Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie systemu WMS w magazynie?

  • przez

Za pomocą nowoczesnego oprogramowania komputerowego można usprawnić działanie każdego przedsiębiorstwa – także jego magazynu.

W magazynach każdego dnia przyjmowane są liczne ładunki. Muszą być one odpowiednio przechowane, a następnie wydane, aby były dostarczone do odbiorcy. Specyfika działania magazynów spowodowała, że opracowano specjalne systemy komputerowe wspomagające ich pracę – to systemy WMS, czyli Warehouse Management System.

Dzięki temu artykułowi możesz dowiedzieć się:

  • Czym jest system WMS?
  • Kiedy najczęściej stosuje się systemy WMS?
  • Jakie obszary usprawniają systemy WMS?
  • Jakie są główne zalety systemów WMS?
  • Jak można wdrożyć system WMS?

Czym jest system WMS?

System WMS, czyli Warehouse Management System to system komputerowy przeznczony do zarządzania magazynem, centrum logistycznym.

Za pomocą systemów WMS można prowadzić zarządzanie ruchem lądunków w magazynach – od momentu ich przyjęcia aż do wydania. Szeroka paleta funkcji oferowanych przez oprogramowanie tego typu pozwala na łatwiejsze planowanie, koordynowanie oraz zarządzanie pracami magazynowymi.

Systemy tego typu instalowane są nie tylko na komputerach stacjonarnych oraz na laptopach. Także mogą być one wdrażane na urządzeniach mobilnych, na przykład na kolektorach danych przeznaczonych do czytania kodów kreskowych z ładunków.

Program WMS zaliczany jest do kategorii oprogramowania dedykowanego, które jest skupione na konkretnym obszarze działalności – w tym przypadku na magazynowaniu.

Kiedy najczęściej stosuje się systemy WMS?

Aktualnie na program WMS decyduje się coraz więcej firm – to duże wsparcie zarówno dla większych centrów logistycznych, jak również dla mniejszych magazynów w sklepach czy firmach produkcyjnych.

Na rynku znajduje się obecnie wiele systemów WMS, które można dostosować indywidualnie do specyfiki konkretnej działalności, aby uzyskać pełne wsparcie w prowadzeniu operacji magazynowych.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że najczęściej system WMS jest wsparciem dla innego rodzaju systemów informatycznych stosowanych w firmach. Najczęściej współpracuje on z systemem zarządzającym ERP, wykorzystując przy tym wspólną bazę danych.

Jakie obszary usprawniają systemy WMS?

Za pomocą systemów WMS można kompleksowo wspierać realizację wielu czynności magazynowych zachodzących w firmie. Służą one jako usprawnienie:

  • operacji podstawowych, na przykład przyjęcia i wydania towarów, ich kontroli jakościowej i ilościowej, przesunięć magazynowych, inwentaryzacji
  • operacji dodatkowych, na przykład paletyzacji automatycznej, weryfikacji – kontrolowania informacji o produktach, przygotowywania etykiet
  • operacji specjalistycznych, na przykład przyjęcia z produkcji, co-packingu, konsygnacji

Funkcjonalność systemu WMS może różnić się w zależności od wybranej opcji oraz dostawcy, dlatego też przed zakupieniem tego typu oprogramowania zaleca się dokładne porównanie dostępnych na rynku propozycji.

Jakie są główne zalety systemów WMS?

Program WMS posiada wiele zalet, które powodują, że na taki wdrożenia decyduje się aktualni wielu przedsiębiorców. Warto wskazać między innymi na:

  • zmniejszenie kosztów prowadzenia magazynowania
  • ułatwienie realizacji procesów magazynowych
  • automatyzację wybranych operacji
  • przyspieszenie procesów magazynowych
  • zredukowanie opóźnień
  • poprawę jakości obsługi klienta
  • łatwą kontrolę zapasów magazynowych

Jak można wdrożyć system WMS?

Aktualnie system WMS można wdrożyć za pośrednictwem firm zajmujących się świadczeniem usług informatycznych dla biznesu. Warto skorzystać z ich wsparcia szczególnie wtedy, gdy konieczna będzie także integracja WMS z innymi systemami informatycznymi.

Podsumowując, program WMS to doskonały wybór dla każdego przedsiębiorstwa zajmującego się prowadzeniem magazynowania. To inwestycja, która w krótkim czasie będzie mogła przynieść ze sobą przyszłościowe zyski!