Przejdź do treści

Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?

  • przez

Zdarzają się w życiu sytuacje, które trudno jest samemu rozwiązać. Wiele z nich ma związek z prawem. W takim przypadku najlepiej zwrócić się do prawnika, który ma odpowiednią wiedzę, aby pomóc znaleźć właściwe rozwiązanie.

Z jakimi problemami do prawnika?

Zwykle prawo kojarzy się z przestępstwami i prawem karnym. Tymczasem większość dziedzin naszego życia jest uregulowana prawnie. Często pojawiają się w związku z tym różne problemy. Nie zawsze łatwo jest z nimi sobie poradzić samemu. Wtedy najlepiej skorzystać z usług prawnika.

Jakie problemy pomoże rozwiązać prawnik? Wśród spraw, z którymi ludzie najczęściej zgłaszają się po pomoc prawną, są:
– rozwody,
– sprawy spadkowe,
– sprawy dotyczące nieruchomości,
– sprawy karne, gdy potrzebny jest obrońca.

Warto też wiedzieć, że prawnicy mogą pomóc sporządzić dokumenty, doradzić w sprawie odszkodowań czy przeprowadzić przez różne procedury prawne.

Czy warto korzystać z prawniczych usług?

Na pewno warto korzystać z usług prawników. Prawo jest dość skomplikowane, a prawnik ma odpowiednią wiedzę w tym zakresie.
Prawnicy, którym zostaje powierzona jakaś sprawa, pomogą zebrać odpowiednie dowody i przejść przez całą procedurę prawną. Dopilnują terminów oraz poprawnego wypełnienia niezbędnych dokumentów. To wszystko zwiększa szansę na pozytywne rozstrzygnięcie.

Korzystanie z usług prawniczych często zapobiega sporym kosztom, które można ponieść, nie mając fachowego wsparcia. Oszczędza się też czas i nerwy.

Czy usługi prawnika są drogie?

Panuje powszechna opinia, że usługi prawnicze są drogie. To nie do końca jest prawda. Kwota, jaką trzeba zapłacić, w dużej mierze wynika z rodzaju sprawy. Pomoc w skomplikowanej i zajmującej dużo czasu sprawie będzie na pewno dużo droższa niż w standardowej. Sporo zależy też od klasy prawnika. Dobry, uznany prawnik będzie zwykle droższy, ale za jest większe prawdopodobieństwo, że sprawa zostanie rozstrzygnięta po myśli zleceniodawcy.

Zgodnie z przepisami, można też wnieść do sądu o przyznanie prawnika z urzędu. O przyznaniu bądź nie, rozstrzyga sąd.
Dla osób niezamożnym są często organizowane bezpłatne porady prawne. Można też wybrać prawnika, który bierze opłatę tylko wtedy, gdy wygra sprawę.

Artykuł opracowano we współpracy z legalalliance.pl