Przejdź do treści

Czym się zajmuje integrator automatyki przemysłowej?

  • przez

W przemyśle trzeba szukać takich rozwiązań, które zapewniają efektywność pracy. Jednocześnie konieczne jest wprowadzenie ściśle dopasowanych rozwiązań, które pozwolą na automatyzację procesów. Warto dowiedzieć się więcej na temat integratora automatyki przemysłowej.

Integrator automatyki przemysłowej – co warto wiedzieć?

Wdrożenie systemów automatyki przemysłowej daje wiele korzyści wszystkim firmom, zarówno tym małym, średnim, jak i większym. Dochodzi do dynamicznych zmian w procesach produkcyjnych, co oznacza, że trzeba wprowadzić integrację automatyki przemysłowej. Wysoko rozwinięte technologie w przemyśle produkcyjnym w znaczący sposób przyspieszają sam proces produkcji. Jednocześnie sama produkcja bazuje na maszynach, automatyzacji, ale też komunikacji. Przeprowadzenie integracji automatyki wydaje się więc koniecznością. Polega ona na zaprojektowaniu, budowie, ale też montażu maszyn przemysłowych, a także połączeniu ich w funkcjonalną całość. Integrator automatyki przemysłowej zajmuje się więc projektowaniem systemów, ale też ich wdrażaniem. Jednocześnie dotyczy to nie tylko systemów sterowania, ale też systemów procesowych. Integrator systemów przemysłowych wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu inżynierii, aby linie produkcyjne działały bez zarzutu. Relokacja maszyn ma także kluczowe znaczenie. Dzięki odpowiednim projektom można stworzyć przedsiębiorstwo, które wpisuje się w czwartą rewolucję przemysłową.

Automatyka przemysłowa – jak wykorzystuje się roboty w przemyśle

Roboty przemysłowe niewątpliwie pełnią ważną rolę w procesie automatyki przemysłowej. Budowa linii produkcyjnych musi być zgodna z oczekiwaniami klienta, ale też zapewniać bezpieczeństwo i przyspieszyć proces produkcyjny. Projektowanie maszyn przemysłowych to również zadanie firm zajmujących się integracją automatyki przemysłowej. Z usług biura konstrukcyjnego korzystają przedsiębiorstwa z różnych branż, choćby automotive, przemysłu farmaceutycznego czy ciężkiego. Jeszcze do niedawna w zaawansowane linie produkcyjne inwestowały duże przedsiębiorstwa. Obecnie za sprawą programów unijnych czy też funduszy rozwojowych coraz częściej korzystają także małe i średnie przedsiębiorstwa. Wykorzystując wiedzę i umiejętności integratora automatyki przemysłowej można ulepszyć działanie całej linii produkcyjnej. Stosuje się tutaj, np. połączenia silników i pomp. Pozwala to jeszcze na projektowanie przyrządów spawalniczych i wykonanie ich w wersji zautomatyzowanej. Dodatkowo też stosuje się elementy kontroli pomiarowej, obliczenia wytrzymałościowe oraz układy sterujące, które pozwalają na uzyskanie stałej jakości i kontroli nad każdym etapem projektem produkcyjnym. Bardzo dużą rolę odgrywa także programowanie PLC, które pozwala na użycie robotów przemysłowych w produkcji. PLC ma za zadanie zarządzać urządzeniami wyjściowymi, biorąc pod uwagę napisany program. Duże znaczenie ma także fakt, że rolą sterowników PLC jest sterowanie sekwencyjne.

OEE – co warto wiedzieć na temat całkowitej efektywności wyposażenia?

Bardzo ważny jest jeszcze wskaźnik OEE, który określa efektywność wykorzystania urządzeń i maszyn w zakładzie produkcyjnym. Całkowita efektywność wyposażenia wyliczana jest iloczynem trzech wskaźników takich jak: dostępność, wykorzystanie i jakość, które wyraża się w procentach. Więcej na temat integracji automatyki przemysłowej można dowiedzieć się na stronie: www.imi-polska.pl.