Przejdź do treści

Czym jest sztuczna trawa

  • przez

Gęsty, zielony i niezwykle atrakcyjny wizualnie trawnik to rewelacyjna ozdoba niejednego ogrodu. Jak każdy inwestor jednak wie, utrzymanie trawy w dobrej formie bywa naprawdę trudne i kosztowne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie trawnika ze sztuczną trawą. Czym ona jest, jakie są jej rodzaje, a przede wszystkim, jakie są najważniejsze zalety sztucznej trawy?

Czym jest sztuczna trawa ogrodowa?

Wielu osobom wydawać się może, że sztuczna trawa to nowoczesny wynalazek, który nie może mieć więcej niż 20 lat. Jest to oczywiście ogromny błąd, ponieważ pierwsze udane próby z komercyjnym wykorzystaniem tego produktu podejmowane były jeszcze w latach 60 ubiegłego stulecia.
Rzecz jasna dziś mamy do czynienia z zupełnie innego rodzaju trawą. Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, że sztuczna trawa wykonana jest z niezwykle nowoczesnych włókien polietylenowych i polipropylenowych, a całość umieszczona jest na lateksowym lub polipropylenowym podkładzie.

Jakie są zalety sztucznej trawy?

Skoro już wiadomo, czym jest sztuczna trawa do ogrodu, warto się teraz zastanowić nad tym, z jakiego powodu cieszy się ona tak dużą popularnością i jakie są jej najważniejsze zalety. Czy faktycznie taki projekt ma sens?
Na samym początku wspomnieć trzeba to, że taka trawa jest niezwykle wygodna i prosta w użyciu. W przypadku klasycznego trawnika należy przygotować ziemię, wysiać trawę i odczekać kilka tygodni aż wyrośnie ona do odpowiednio poziomu. Rzecz jasna cały czas należy ją doglądać i podlewać. W przypadku sztucznego trawnika to układanie sztucznej trawy np z rolki na przygotowanym twardym i stabilnym podłożu i to wszystko. Pozwala to naprawdę zauważalnie oszczędzić sporo czasu, a co więcej, koszt utrzymania takiego trawnika jest właściwie znikomy. Wspomnieć trzeba także to, że taki trawnik nie wymaga pielęgnacji, jest odporny na wpływ warunków atmosferycznych, a także jest bardzo miły w dotyku.

Zastosowanie sztucznego trawnika

Jak więc widać, sztuczna trawa to naprawdę interesujący produkt, który może znaleźć zastosowanie w wielu miejscach. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, gdzie konkretnie można taką trawę znaleźć.
Na samym początku wymienić trzeba oczywiście to miejsce, z którego taka trawa się wywodzi. Głównym celem jej powstania była bowiem chęć oszczędzenia na trawach obecnych na arenach sportowych. tamtejsze trawniki kosztowały majtek, szybko się niszczyły i nie zapewniały sportowcom odpowiednich warunków. Pojawienie się sztucznej trawy wszystko zmieniło, dlatego też dziś na praktycznie każdym stadionie piłkarskim znaleźć można taką trawę.
Co ciekawe, sztuczna trawa to produkt powszechnie wykorzystywany także na różnego rodzaju boiskach piłkarskich znajdujących się w szkołach. Dzięki temu, że trawa ta jest stosunkowo tania, szkoły bez większych problemów mogą sobie na nią pozwolić.
To jednak nie wszystko, ponieważ taka trawa może być zakupiona przez zwykłego inwestora chcącego założyć swój własny ogród z trawnikiem, a nawet przez mieszkańca bloku, który chciałby zazielenić nieco swój balkon. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę sporo.