Przejdź do treści

Czy warto wybrać PrestaShop jako platformę dla swojego sklepu internetowego?

  • przez

Handel internetowy z powodzeniem rozwija się nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Dziś większość wykonywanych transakcji ma miejsce właśnie w wirtualnej rzeczywistości, a każdego dnia na tym rynku pojawiają się setki nowych jednostek. Powszechnie panującym stwierdzeniem jest, iż współczesne działalności gospodarcze, bez posiadania swoich własnych witryn w sieci, nie mają praktycznie żadnej możliwości szerszego rozwoju.

Obecnie problemem wielu przedsiębiorców, chcących założyć własną witrynę jest wybór odpowiedniej platformy. Statystyki pokazują, iż w naszym kraju zdecydowaną przewagę w tej kwestii ma PrestaShop – około 40% wszystkich krajowych sklepów w sieci bazuje właśnie na tym systemie eCommerce. Czy skorzystanie z tej platformy jest dobrym pomysłem przy zakładaniu swojej własnej witryny handlowej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Czym jest PrestaShop?

PrestaShop jest popularnym na całym świecie systemem CMS. To tzw. system zarządzania treścią, służący do graficznego tworzenia stron internetowych. Narzędzie to występuje w licencji Open Source, co oznacza, że każdy użytkownik może je pobrać i korzystać z niego całkowicie za darmo. Na rynku istnieje wiele tego rodzaju platform. Omawiany przez nas PrestaShop, w odróżnieniu od innych skupia całą swoją uwagę właśnie na sprzedaży i handlu w sieci.

Jak wiadomo, strony internetowe można podzielić na wiele rodzajów: blogi, fora czy sklepy. To narzędzie eCommerce będzie najlepszym rozwiązaniem szczególnie dla tych ostatnich.

Szeroki pakiet modułów

Narzędzie PrestaShop, dzięki ogólnodostępności kodu pozwala dostosować sklep internetowy do indywidualnych oczekiwań. Różnorodne moduły do PrestaShop mają na celu obszerną rozbudowę witryny i stworzenie sklepu dostosowanego do własnych potrzeb. Platforma oferuje ponad 4000 różnego rodzaju modułów odpowiedzialnych za przeróżne funkcje, z których zdecydowana większość jest darmowa. Dodatkowo, oprogramowanie wyposażone jest w ogromne ilości szablonów stron, których używanie i dowolne edytowanie jest w pełni darmowe. Dzięki takim udogodnieniom, nawet osoby niemające żadnego doświadczenia z tworzeniem stron www, będą mogły bez problemu zaprojektować swój własny sklep internetowy. Niemniej jednak, tworząc bardziej zaawansowany projekt, zaleca się skorzystanie z usług specjalistów, którzy bardzo dokładnie i w krótkim czasie zrealizują każde, nawet najbardziej wymagające zlecenie.

Niezawodna opcja hostingu

Okazuje się, że hosting PrestaShop może być dedykowany wyłącznie pod strony zbudowane na tej właśnie platformie, oferują ją np. waynet.pl. Nie jest to co prawda usługa darmowa, jednak w każdym przypadku utrzymanie witryny na serwerze wiąże się z pewną opłatą w ramach abonamentu. Dzięki możliwości hostingu dedykowanego, przedsiębiorca może w dowolnym momencie edytować treści na stronie oraz wprowadzać różne zmiany z nią związane. Co więcej, serwery dedykowane konkretnym platformom działają znacznie szybciej i nie posiadają opóźnień.