Przejdź do treści

Czy można sprzedawać na Amazonie bez firmy?

  • przez

Zastanawiasz się, czy możesz rozpocząć sprzedaż towarów za pośrednictwem Amazona bez działalności gospodarczej? Niestety, ale na tę metody handlowe w Amazon nie pozwalają na rozpoczęcie legalnego handlu bez własnej firmy – wynika to głównie ze względu na przepisy podatkowe w różnych krajach na terenie Europy oraz UK, a także wewnętrznych regulacji serwisu.

W sieci bardzo często pojawia się pytanie, czy można sprzedawać na Amazonie bez firmy.  Odpowiedź jest bardzo prosta – niestety nie. Aby rozpocząć handel w tym serwisie, musisz przede wszystkim zdecydować się na zarejestrowanie nowego konta. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych oraz informacji o firmie, takich jak:

  • numer VAT-UE,
  • NIP europejski,
  • data rejestracji KRS i CEiDG.

Warto też dodać, że sprzedaż na Amazonie wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego na podstawie PIT lub CIT, a także podatku VAT czy nawet cła. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, czy można sprzedawać na Amazonie bez firmy oraz w jaki sposób wygląda handel przez tę platformę, koniecznie przeczytaj: https://taxology.co/pl/jak-sprzedawac-na-amazon/.

Handel na Amazonie – dlaczego wymagana jest rejestracja działalności?

Obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej spoczywa na każdym, kto planuje rozpocząć sprzedaż na Amazonie. Oznacza to, że handel bez własnej firmy nie jest możliwy w żaden sposób. Sprzedaż towarów może odbywać się w ramach dwóch popularnych metod: FBA i FBM. W obydwu przypadkach nie można sprzedawać na Amazonie bez firmy – zawsze konieczne jest podanie danych identyfikacyjnych firmy, numeru rachunku do rozliczeń oraz prowadzenie księgowości, która wynika z przepisów podatkowych PIT, CIT, cła, a nawet VAT UE.

Fulfillment by Amazon, czyli model FBA, umożliwia sprzedaż towarów z wybranych wcześniej magazynów Amazona, co znacznie przyśpiesza proces doręczenia przesyłek oraz ułatwia kontakty z kontrahentami. W wariancie FBM platforma Amazon tylko pośredniczy w sprzedaży produktu, natomiast wysyłką musisz zająć się samodzielnie, odpowiadając za wszystkie kwestie powiązane z realizacją zamówienia.

Aby prowadzić legalną sprzedaż na Amazonie, warto nawiązać współpracę z rzetelnym biurem księgowym, które zajmie się rozliczaniem podatku VAT, a także doradztwem w zakresie sporządzania dokumentacji sprzedażowej online. Zakres usług i ofertę współpracy w tym zakresie dokładnie przeanalizujesz na stronie: https://taxology.co/pl/.

Czy można sprzedawać na Amazonie bez firmy? Podsumowanie

Podsumowując w kilku słowach, warto zaznaczyć, że sprzedaż na Amazonie bez zarejestrowanej działalności gospodarczej nie jest możliwa – dotyczy to zarówno spółek, jak i jednoosobowych firm. Amazon na etapie weryfikacji nowo zarejestrowanego konta firmowego sprawdza sytuację prawną firmy, prawidłowość podanych danych, a także wypłacalność przedsiębiorstwa, tzn. możliwość pobrania środków potrzebnych do realizacji zamówienia z podpiętej do konta karty płatniczej.