Przejdź do treści

Co warto wiedzieć o wtryskarkach do tworzyw sztucznych?

  • przez

Obróbka tworzyw sztucznych, umożliwiająca formowanie plastiku w określony kształt, to skomplikowany i pracochłonny proces, który zajmowałby mnóstwo czasu, gdyby nie postępujący rozwój technologiczny, który przyniósł nam nieocenioną pomoc w postaci wtryskarek do plastiku.

Takie maszyny są dziś powszechnie wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Dowiedzmy się więc o nich nieco więcej.

Jak działają wtryskarki do plastiku?

Wtryskarki do plastiku działają w sposób zautomatyzowany, więc ich praca przebiega według zaprogramowanego, z góry ustalonego schematu. Najpierw rozdrobniony i osuszony plastik zostaje podgrzany do temperatury około 220°C, co pozwala nadać mu płynną, plastyczną konsystencję, następnie trafia do gniazd formujących, gdzie przybiera właściwy kształt, po czym ulega schłodzeniu w celu utrwalenia efektu. Powstała w ten sposób wypraska doskonale się prezentuje, ponieważ jest dopracowana w każdym detalu, a do tego może się pochwalić wysokimi parametrami technicznymi. Cała procedura, z rozdrabnianiem plastiku i schładzaniem gotowej kształtki włącznie, zajmuje nie więcej niż kilka minut – osiągnięcie takiej szybkości z pewnością nie było możliwe w przypadku produkcji ręcznej.

Jakie rodzaje wtryskarek wyróżniamy?

Maszyny wtryskowe dzielą się na trzy rodzaje – hydrauliczne, elektryczne i hybrydowe – które różni zastosowany w nich układ napędowy sterujący ich podzespołami. Wtryskarki hydrauliczne działają w oparciu o olej roboczy tłoczony pod wysokim ciśnieniem, co zapewnia im dużą dynamikę, wtryskarki elektryczne napędzane są silnikiem elektrycznym, gwarantującym optymalną precyzyjność, zaś hybrydowa wtryskarka do tworzyw sztucznych łączy w swojej konstrukcji obydwa napędy, dzięki czemu jest jednocześnie dynamiczna i precyzyjna. W polskiej branży produkcyjnej najczęściej wykorzystuje się maszyny hybrydowe, ponieważ są one najbardziej wydajne z wszystkich rodzajów wtryskarek. Więcej na temat wtryskarek możemy dowiedzieć się na stronie Stexor.pl.

Jakich peryferii potrzebuje wtryskarka?

Każdy zakład produkcyjny posiada rozbudowany park maszynowy złożony nie tylko z wtryskarki do tworzyw sztucznych, ale też innych, dedykowanych jej urządzeń, stanowiących dla niej niezbędny osprzęt. Należą do nich: młyn rozdrabniający plastik, suszarka odprowadzająca z niego wilgoć oraz podajnik i przenośnik służące do jego transportu. Dzięki całemu temu kompleksowi produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych przebiega szybko, łatwo i sprawnie, choć oczywiście nad jego prawidłowym działaniem zawsze musi czuwać wykwalifikowany operator.