Przejdź do treści

Co powinna zawierać funkcjonalna szafa Rack?

  • przez

O ile mały bałagan na biurku dla wielu bywa inspirujący, o tyle w przypadku szeroko pojętych sprzętów informatycznych, chaos nie jest wskazany. Uporządkowana struktura, właściwie zabezpieczone sprzęty oraz dopasowanie poszczególnych komponentów, wpływa na jakość oferowanych usług.

Szafa Rack – do czego służy?

Zarówno w serwerowniach, jak i centrach danych swoje miejsce znajdują szafy serwerowe, nazywane także teleinformatycznymi. Określane ponadto jako szafy Rack. Mowa zatem o urządzeniach, które w dużej mierze służą do przechowywania urządzeń sieciowych, serwerów, switchów oraz generatorów zasilania UPS. Co powinno się znaleźć w takiej szafie, aby należycie spełniała swoje funkcje, i jaki wpływ na użytkowanie ma jej konstrukcja?

Przechowywane elementy i warunki otoczenia

Szafa Rack może mieć różne wymiary (choć zawsze ustandaryzowane), rodzaj obudowy czy uszczelnienia. Do wyboru są również dwa jej typy – wisząca lub stojąca. To, jaka konstrukcja zostanie wybrana, zależy od sprzętów, które mają się znaleźć we wnętrzu, a także miejsca, w którym szafa serwerowa Rack będzie przechowywana.

W zależności od elementów, które planowo znajdą się we wnętrzu, oblicza się wysokość szafy na podstawie jednostek U. Warto pamiętać o tym, że pozostawienie wolnego miejsca oznacza możliwość późniejszego rozbudowania. Szerokość szafy zależy od wymiaru rozmieszczenia szyn Rack, przy czym najpopularniejsza opcja to 19 cali, pozwalające na umieszczenie na specjalnych półkach, nawet niestandardowych urządzeń.

Drugi parametr dotyczący szerokości, to całkowita szerokość szafy, która może być standardowa lub większa. W drugim przypadku klient zyskuje na dodatkowej przestrzeni, dzięki czemu można liczyć na większą funkcjonalność szafy i miejsce na umieszczenie dodatkowych komponentów. Wśród nich może się znaleźć profesjonalne akcesorium – panel krosowniczy – wpływający na łatwiejsze zarządzanie architekturą sieciową.

Elementy wpływające na większą funkcjonalność

Aby zwiększyć funkcjonalność szafy Rack, można do niej dodać zestaw kołowy, a także uchwyty ułatwiające przemieszczanie szafy. Zamykanie szafy na kluczyk wpływa na bezpieczeństwo i eliminowanie dostępu osób niepowołanych. W zależności od potrzeb można także zdecydować się na zamek lub zatrzask.

W funkcjonalnej szafie serwerowej nie może zabraknąć wentylacji oraz zasilania. Zarówno wygodę, jak sprawne użytkowanie zapewnią cokoły, które pozwalają na przymocowanie szafy do podłoża, ale i stanowią dodatkowe miejsce do magazynowania zapasów przewodów. Aby kable uporządkować wewnątrz, warto zainstalować specjalne organizery.

Idealna, praktyczna i bezpieczna szafa serwerowa to ta, której zarówno obudowa, jak i wszystkie zastosowane komponenty zostają dopasowane do potrzeb użytkowników i wymogów sprzętów informatycznych.