Przejdź do treści

Sztuka prowadzenia konferencji

  • przez

Wystąpienia publiczne nie są łatwym zadaniem. Aby były udane trzeba się mocno postarać, a do tego powodują dużo stresu. Jednak potrafią dodać wiele energii i prowokują do ciągłego rozwoju. Warto dobrze się do tego przygotować, tak aby prowadzenie konferencji stało się przyjemnością.

Sekret prowadzącego

Dobry prowadzący to taki, który jest dobrze przygotowany. Nie ma nic gorszego niż prowadzący, który jest zagubiony, niepewny, lub prezentuje niskim poziom wiedzy w temacie, na który się wypowiada. Wszystko to powoduje zniechęcenie u słuchaczy i poczucie, że marnują swój czas. Wtedy zainteresowanie opada, a przebieg konferencji staje się ociężały i męczący. Aby zainteresować słuchaczy trzeba mieć im coś do przekazania. Coś co jest w obszarze ich zainteresowań, coś co pomoże im się rozwinąć i poszerzyć swoje kompetencje. Tylko wtedy będą aktywnie zaangażowani. Dobrze jest również wyważyć ilość oraz rodzaj udzielanych informacji. Na początek należy przykuć uwagę, przekazać informację, która będzie atrakcyjna i nieoczywista, tak aby zaciekawiła słuchaczy. Kiedy uda się przykuć uwagę można przejść do zagadnień bardziej skomplikowanych. Należy jednak pamiętać, aby nie zamęczyć odbiorców zbyt dużą dawką informacji, która będzie trudna i skomplikowana, bo może to powodować zniechęcenie. Najlepiej odpowiednio przeplatać informację i robić przerwy na rozluźniające wtrącenia. Lepiej, aby słuchacze mieli niedosyt, aniżeli wyszli zmęczeni od nadmiaru informacji, których i tak nie będą wstanie zapamiętać.

Interakcja

Sekretem dobrej konferencji jest interakcja pomiędzy prowadzącym a słuchaczami. Niestety, ale nie jest to łatwe zadanie. By to osiągnąć trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Aby słuchacze chcieli się wypowiadać muszą mieć na to przestrzeń. Jeżeli prowadzący będzie dominował i nie będzie ciekaw ich odpowiedzi, to na pewno ich nie uzyska. Musi zrobić im miejsce. Ludzie chętniej dzielą się swoim doświadczeniem aniżeli wiedzą, której nie zawsze są pewni. Prędzej wdadzą się w dyskusje, jeżeli będzie dotyczyła ich bezpośrednich przeżyć. Należy również pamiętać, aby odpowiednio moderować dyskusję. Prowadzący musi kontrolować jej przebieg oraz zadbać o to, aby dyskusja nie przejęła całej konferencji. Powinna być jej dodatkiem, przestrzenią na której słuchacze mogą wyrazić swój głos, ale nie głównym punktem.

Efekty specjalne

Żadna konferencja nie opiera się tylko na prowadzącym i rozmowach ze słuchaczami. Powinny być jeszcze interesujące przerywniki, które wniosą coś ciekawego, a jednocześnie będą podtrzymywały uwagę. Mogą to być dodatki multimedialne, a mogą to też być inni zaproszeni mówcy. Ważne, aby byli oni inni, prezentowali coś odmiennego, tak aby nie powielali się z prowadzącym. Takie fragmenty mogą stanowić idealne uzupełnienie prowadzącego i sprawią, że konferencja w pełni i kompletnie wyczerpie temat.

Poprowadzenie dobrej konferencji jest sztuką. Sztuką do której należy się dobrze przygotować, aby była porywająca i ciekawa, a słuchacze mogli ją zapamiętać na długo.