Przejdź do treści

Sztaplarka – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

  • przez

Choć termin ten niewiele mówi laikowi, sztaplarka to nic innego jak jeden z rodzajów wózków widłowych. Jej nazwa wzięła się od sztapla – ładunku ułożonego w równomierne warstwy. Narzędziem służącym do przewożenia i układania sztapli były specjalne wózki widłowe, właśnie dlatego zwane sztaplarkami. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat sztaplarki, a zwłaszcza w jaki sposób możesz ją wykorzystać w Twoim biznesie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Sztaplarka, zwana też widlakiem, bardziej fachowo nazywa się wózkiem jezdniowym podnośnikowym. Choć początkowo ze sztaplarek korzystano głównie w portach morskich do transportu ładunków przewiezionych przez łodzie i kutry, dzisiaj są one nieodzownym elementem wyposażenia zakładów pracy w niemal każdej gałęzi przemysłu, począwszy od rolnictwa, przez lotnictwo, przemysł drzewny aż po wojskowość, pozwalając na przewożenie różnego rodzaju ładunku oraz jego składowanie.

Podział sztaplarek

Sztaplarki można podzielić ze względu na różne kryteria. Jeśli chodzi o sposób napędu, wyróżniamy sztaplarki:

  • elektryczne – tego rodzaju sztaplarka jest doskonałą narzędziem w pracy magazynowej – pomaga transportować oraz układać ładunek w przeznaczonych do tego miejscach
  • spalinowe (napędzane benzyną) – sztaplarka o takim napędzie, ze względu na emisję spalin, sprawdzi się głównie w transporcie zewnętrznym. Świetnie nadaje się do przewożenia ciężkich ładunków na duże odległości oraz do pracy w trudnych warunkach

oraz

  • napędzane gazem.

Inny podział, ze względu na zastosowanie, obejmuje sztaplarkę:

  • unoszącą
  • naładowną
  • ciągnikową
  • podnośnikową
  • specjalną

Jeszcze innym rodzajem sztaplarki, bardzo często używanym w magazynach, jest sztaplarka boczna, która dzięki specyficznej konstrukcji świetnie nadaje się do poruszania się w wąskich, trudno dostępnych miejscach. Jedną z jej odmian jest sztaplarka boczna wysokiego składowania, pozwalająca na podnoszenie ładunku na duże wysokości, np. w celu umieszczenia go na wysokich regałach.

Ceny sztaplarki

Cena sztaplarki uzależniona jest od wielu czynników:

  • jakości oraz parametrów technicznych
  • maksymalnej wysokości podnoszenia
  • maksymalnego udźwigu
  • maksymalnej prędkości
  • dodatkowych udogodnień

Ceny sztaplarek zaczynają się od ok. 65 000 zł i, w zależności od powyższych czynników, mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy.

Nie zapominajmy, że istniej także możliwość zakupu używanej sztaplarki, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, a wcale nie oznacza rezygnacji ze sprzętu dobrej jakości – na rynku dostępnych jest obecnie wiele wysokiej klasy używanych sztaplarek. Bez względu jednak na to, czy zdecydujesz się na sztaplarkę nową, czy używaną, zadbaj o to, by kupować tylko od sprawdzonego, zaufanego dealera – da Ci to pewność, że sprzęt jest w dobrym stanie, oraz zapewni szereg korzyści takich jak długoterminowa gwarancja oraz dostęp do punktów serwisowania oraz oryginalnych części zamiennych. Aby obejrzeć ofertę używanych sztaplarek firmy Manitou24, kliknij tutaj.

Czy sztaplarka jest potrzebna w moim przedsiębiorstwie?

Jeśli zależy Ci na podniesieniu wydajności Twojego przedsiębiorstwa oraz zwiększeniu komfortu pracy osób w nim zatrudnionych, odpowiedź brzmi – tak. Wykorzystanie sztaplarki w codziennych zadaniach takich jak transport materiałów, rozładowywanie ich oraz podnoszenie na duże wysokości znacznie przyspiesza pracę całego zakładu oraz stanowi nieocenioną pomoc dla pracowników, którzy niejednokrotnie nie są w stanie wykonać o własnych siłach wymagających fizycznie czynności.

Sztaplarka musi być jednak dopasowana do profilu zakładu i do rodzaju wykonywanej w nim pracy – tylko wtedy będzie mogła odpowiednio spełniać swe zadania. By dobrać pojazd najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom, zastanów się, w jakich czynnościach sztaplarka będzie głównie wykorzystywana (czy będzie to np. transport ładunków czy raczej umieszczanie ich na wysokich regałach) oraz jakie warunki przestrzenne ma miejsce, w którym będziesz jej używał (czy jest to np. plac budowy, czy magazyn z wąskimi korytarzami).

Dbaj o bezpieczeństwo!

Mimo że sztaplarka jest bez wątpienia narzędziem ułatwiającym pracę, nie należy zapominać, że, tak jak w przypadku wszelkich innych urządzeń, konieczna jest znajomość zasad jej użytkowania oraz po prostu – zwykła ostrożność.

Przede wszystkim osoba korzystająca ze sztaplarki powinna posiadać umiejętności poprawnego jej obsługiwania. Nieodzowny jest także po prostu zdrowy rozsądek – często przyczyną wypadków jest rozwijanie nadmiernej prędkości przez operatorów w miejscach do tego niedostosowanych. Podobnie z maksymalnym udźwigiem – umieszczanie ładunków cięższych niż zaleca producent grozi uszkodzeniem pojazdu, a w efekcie – wypadkiem. Należy ponadto zwrócić uwagę na sposób umieszczania na sztaplarce ładunku – powinien być on usytuowany pod kątem prostym do wideł.
Przed rozpoczęciem korzystania ze sztaplarki sprawdź, czy wszystkie jej układy działają poprawnie, czy nie ma oznak możliwego uszkodzenia itd. Skontroluj działanie układów napędowego, kierowniczego oraz hamulcowego, pracę świateł i przyrządów pomiarowo-kontrolnych, a także poprawną pracę wideł przy podnoszeniu się i opadaniu.

Podsumowanie

Sztaplarka jest praktycznie niezbędnym narzędziem w większości przedsiębiorstw. Ułatwia wykonywanie wielu czynności, a tym samym przyspiesza pracę całego zakładu, przyczyniając się do podniesienia jego zysków. Po przeczytaniu tego artykułu masz już niezbędną wiedzę, by dokonać świadomego wyboru najlepszej dla siebie sztaplarki, uwzględniając potrzeby i charakter swojej pracy. Nie czekaj więc i już dziś zadbaj o to, by Twój biznes rozkwitł dzięki nowej sztaplarce!