Przejdź do treści

Sztaplarka ręczna i elektryczna – co się bardziej opłaca?

  • przez

Wózki widłowe nazywane inaczej sztaplarkami są niezbędnymi urządzeniami przy pracy w magazynach, firmach transportowych, wielkich hurtowniach oraz centrach dystrybucyjnych. Sztaplarki wykorzystywane są do podnoszenia oraz przewożenia ładunku, najczęściej na niewielkie odległości w celu np. rozładowania samochodów dostawczych. Podstawowy podział wózków widłowych wyróżnia sztaplarki ręczne oraz elektryczne.

Zalety elektrycznych wózków widłowych

Wózki jezdniowe firmy STILL, czyli inaczej wózki widłowe, stanowią podstawowe wyposażenie każdego większego magazynu. Są to specjalistyczne kołowe pojazdy mechaniczne wykorzystywane przy pracach załadowczo-wyładowczych oraz do transportowania różnego rodzaju ładunków w magazynach, hurtowniach, sklepach oraz halach produkcyjnych. Sztaplarki, zarówno ręczne, jak też elektryczne doceniane są za swoją funkcjonalność oraz znaczne uproszczenie i usprawnienie prac przeładunkowych. Wybór między elektrycznymi a ręcznymi wózkami widłowymi jest zależny w głównej mierze od tego, w jakich warunkach urządzenie będzie wykorzystywane. Elektryczne wózki widłowe są wykorzystywane przede wszystkim w magazynach, hurtowniach, sklepach etc., w których koniecznym do zrealizowania wymogiem jest niski poziom hałasu. Ponadto, doskonale sprawdzają się w miejscach, w których nie ma możliwości zastosowania wózków gazowych oraz spalinowych z powodu emisji szkodliwych dla otoczenia spalin. Elektryczne sztaplarki zapewniają niski koszt użytkowania, ale co najważniejsze bezpieczeństwo pracy. Ten rodzaj wózków widłowych cechuje się również wysoką efektywnością pracy oraz wydajnością przeładunkową, skróceniem czasu trwania prac załadowczo-wyładowczych, funkcjonalnością oraz komfortem pracy, gdyż użytkownik nie wykonuje nadmiernie obciążającej pracy fizycznej, jedynie kieruje pojazdem.

Sztaplarki ręczne – gdzie najbardziej się opłacają?

Ręczne wózki widłowe są niezastąpionymi urządzeniami w pracach załadowczo-wyładowczych prowadzonych na samochodach ciężarowych, w mniejszych marketach, pomieszczeniach magazynowo-produkcyjnych oraz warsztatach. Przy widłach wózka znajdują się tandemowe roli ładunkowe, które ułatwiają jazdę po nierównym podłożu oraz zapewniają sprawniejsze i łagodniejsze pokonywanie progów. Znaczącym ułatwieniem pracy jest zastosowanie ręcznych wózków nożycowych wyposażonych w podnoszenie pompą ręczną lub podnoszenie elektrohydrauliczne. Podstawową różnicą między sztaplarkami elektrycznymi a ręcznymi jest wysokość podnoszenia ładunku oraz jego masa. Wózki elektryczne umożliwiają dźwiganie ładunku na duże wysokości, nawet do 8000 mm o masie 1600-8000 kg. Udźwig sztaplarek ręcznych to przeciętnie 2000-3000 kg, a wysokość na jaką unoszą ładunek jest znacznie mniejsza w porównaniu do sztaplarek elektrycznych.