Przejdź do treści

Idealne rozwiązanie do Twojej firmy – rekuperacja

  • przez

Przedsiębiorcy, w swoich staraniach o minimalizację kosztów i maksymalizację zysków, starają się stosować jak najbardziej opłacalne i rentowne w długiej perspektywie technologie, urządzenia i procesy. Wiąże się to zarówno z ostateczną ceną, jak i jakością usług i produktów, które oferują swoim klientom.

Dróg, prowadzących do wygrania tej walki konkurencyjnej jest wiele: usprawnienie procesu produkcyjnego poprzez np. zakup nowoczesnych maszyn, zainwestowanie w reklamę, systemy motywacyjne dla pracowników, zwiększające wydajność ich pracy, promocje, rabaty dla stałych klientów itd. Jak pośród tych wszystkich działań przedstawia się możliwość wykorzystania w swojej firmie urządzenia pozwalającego na odzyskiwanie ciepła?

Rekuperacja jako sposób na obniżenie kosztów

Tego typu inwestycja jest szczególnie opłacalna, jeżeli w zakładzie pracy podczas produkcji powstaje ciepło odpadowe. Wszelkiego rodzaju piece generują bardzo wysokie temperatury, które w tradycyjnym procesie produkcyjnym „wypuszcza się” przez komin i traci możliwą do ponownego wykorzystania energię cieplną. Przykładem tego typu firm są piekarnie. Pole do dużych oszczędności tworzy również rekuperator użyty w dużych przestrzeniach biurowych.

Jeżeli w siedzibie firmy zatrudnionych jest kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, wykonujących np. zadania administracyjne, pracodawca ma obowiązek zapewnić im odpowiednią temperaturę na stanowisku pracy, często ponosząc duże koszty na ogrzanie budynku i wszystkich jego pomieszczeń.

Tego typu duże biura, call – center, przestrzenie handlowe generują ogromne potrzeby w tym zakresie, zwłaszcza w okresie zimowym oraz w późnej jesieni i wczesnej zimie. Odzyskiwanie ciepła, w niektórych przedsiębiorstwach może w znaczny sposób ograniczyć koszty stałe każdego miesiąca, również uwzględniając ogrzewanie wody bieżącej w lecie.

Dodatkowe zalety, oprócz oszczędności na ogrzewaniu, niesie zastosowany przy wentylacji mechanicznej system rekuperacji. Pozwala on na elastyczną regulację ilości powietrza, które dostarczane jest do poszczególnych pomieszczeń. W tradycyjnych pomieszczeniach biurowych, ta regulacja odbywa się poprzez otwieranie i zamykanie okien, przez co traci się niewyobrażalne ilości ciepła.

Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej wspieranej rekuperacją, odzysk ciepła sięga w niektórych przypadkach ponad 90 %. System taki składa się z nawiewów świeżego powietrza oraz punktów, w których pobierane jest powietrze „zanieczyszczone” poprzez dwutlenek węgla czy wilgoć.

Po wdrożeniu takiego rozwiązania, po pewnym czasie można dostrzec poprawę atmosfery pośród pracowników (dosłownie i w przenośni), lepsze powietrze wpływa na lepsze samopoczucie, mniej chorób i schorzeń układu oddechowego, a w dalszej konsekwencji również na mniejszą ilość zwolnień L4 wśród pracowników.

Rekuperator i system wentylacji – jakie wiążą się z tym koszty?

By dowiedzieć się dokładnie, jaka będzie cena wykonania instalacji razem z częściami, należy zwrócić się do konkretnego wykonawcy z prośbą o wycenę. Inaczej przedstawia się koszt zamontowania instalacji w już istniejącym budynku, a inaczej w przypadku gdy dopiero planujemy wznieść np. biurowiec firmowy.

Dla fachowca, mającego przygotować kosztorys, niezbędne będą: opisy przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, opis dotychczas stosowanego ogrzewania, uwagi dotyczące budynku oraz rzuty i przekroje z projektu.

Nieco więcej uwagi będzie wymagała prognoza czasu, w jakim zwróci się planowana inwestycja. Jak zawsze w biznesie – na najbardziej wartościowe przedsięwzięcia trzeba zaplanować pewną pulę środków. Przy prowadzeniu firmy w długoletniej perspektywie, tego typu działania będą wpływać na ograniczenie kosztów i wzrost jej wartości.

Zamontowanie rekuperatora przyniesie najszybszy zwrot na przykład w piekarni, na liniach produkcyjnych wykorzystujących duże ilości ciepła, a więc jeżeli występują wszelkiego rodzaju piece lub maszyny, ale również w dużych budynkach biurowych.

Dla każdego rodzaju i wielkości budynku, zwrot inwestycji będzie przedstawiał się w inny sposób. Wpływ na indywidualne kalkulacje będzie miał również całościowy kształt inwestycji właściciela, jeżeli wdroży się jednocześnie np. zmianę oświetlenia na technologię LED, zastosuje panele fotowoltaiczne itp.

Planując tego typu inwestycje, jak czerpanie energii elektrycznej z promieni słonecznych czy odzyskiwanie ciepła w budynkach, warto zorientować się w możliwości partycypacji w programach prowadzonych przez Unię Europejską i uzyskania wsparcia z tychże, co może wpłynąć korzystnie na opłacalność inwestycji.