Przejdź do treści

Elementy zwiększające wydajność maszyn CNC? Poznaj silniki krokowe i serwonapędy.

  • przez

Silniki krokowe i serwonapędy są podstawowymi rodzajami sterowania przy obróbce CNC. Serwonapędy są bardziej dynamiczne i bardziej wydajne dzięki sprzężeniu zwrotnemu. Jednocześnie są zdecydowanie droższe.

Zalety silników krokowych

Silnik krokowy generalnie ma opinię bezawaryjnego. Z drugiej jednak strony wśród wad należy wspomnieć grzanie się oraz gubienie kroków.

Oczywiście, możemy zminimalizować te działania, ale nie możemy ich zlikwidować. Z drugiej jednak strony są one popularne i często wykorzystywane w różnego rodzaju obrabiarkach CNC.

Silniki krokowe są zasilane prądem DC, a w wersji bardziej rozbudowanej AC. Nie ma tu niespodzianki. Pierwszy układ składa się z zasilacza z transformatorem sterowników i karty interpolatora, natomiast drugi ze sterowników z filtrem sieciowym oraz zasilania interpolatora (tzw. Logika).

W bardziej rozbudowanej wersji zasilania AC mamy do czynienia z trzema fazami, co pozwala na zminimalizowanie zakłóceń w pracy silnika. Pozwala to także na jednostkową wymianę modułu na wypadek awarii.Sposób sterowania jest klasyczny, opiera się na step / direct, czyli krok / kierunek.

Przewaga serwonapędów

Serwonapęd jest bardziej zróżnicowany pod względem sterowania. Wynika to z jego budowy, gdyż nie jest to tylko silnik z enkoderem, ale także sposób budowy maszyny, odpornej na poślizgi czy hamowania.

Dodatkowo sterownik może zostać tak skonfigurowany, aby podawał maksymalny prąd chwilowy (tzw. pik prądowy), a w wypadku braku reakcji ze strony maszyny ją wyłączy i przejdzie w stan awaryjny. Choć model zasilania jest ten sam, jak w przypadku silnika krokowego, to jednak różnice widać gołym okiem. Serwa DC są silnikami szczotkowymi na komutatorze, natomiast AC to klatkowe, asynchroniczne maszyny o dużej sprawności.

Serwonapędy charakteryzuje różnoraki sygnał sterujący, m.in. klasyczny step / direct, ale także napięciowy -10 +10 V. Dodatkowo także prądowy w mA lub 0-10V. Wszystko zależy od interpelatora, który musi zrozumieć żądaną informację od programu do sterownika.

Jeżeli jednak dysponujemy przeciętną wydajnością komputera sterującego całym procesem oraz sygnałem podstawowym, mierzonym w kHz to instalacja rozbudowanego systemu nie ma sensu.